Az Ausztrál járatok nem közlekednek Vanuatu szigetére, miután két pusztító földrengés rázta meg a szigetországot. A halálos áldozatok száma 14-re emelkedett, miközben a mentőcsapatok tovább folytatják a túlélők felkutatását Port Vila városában. A földrengések utáni káosz jelentős fennakadásokat okozott a légi közlekedésben és a kommunikációban, miközben a nemzetközi segélyek megérkezése is akadályokba ütközik.
Két földrengés bénította meg Vanuatut, leállították a légi közlekedést
A Jetstar légitársaság felfüggesztette járatait, és közleményében jelezte, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet, és hamarosan friss információkkal szolgál. A légitársaság hetente négyszer közlekedik Sydney és Vanuatu fővárosa között, ezért mindenkit arra kérnek, hogy aki járatot foglalt december 5. és január 5. között, vegye fel a kapcsolatot a Jetstarral. A Qantas légitársaság már korábban eltérített egy Brisbane-ből Noumea-ba tartó járatot, és a visszaút is törlésre került. A következő járat december 20-ára van kiírva, azonban a légitársaság ezt is a helyzet felmérése után tervezi megerősíteni. A járatok felfüggesztése a Port Vila-i repülőtér sérüléséről szóló hírek miatt történt. A vöröskereszt jelentése szerint a halálos áldozatok száma 14-re emelkedett, miután egy 7,3-as erősségű földrengés rázta meg a szigetet. A helyi média szerint eddig mintegy 200 sérültet szállítottak a Port Vila-i központi kórházba.
A tegnapi 7,3-as erősségű földrengés után, mely széleskörű pusztítást okozott, a Geosciences Australia megerősítette, hogy egy második utórengés is bekövetkezett ma reggel 5 óra 17 perckor. A földrengést 6-os erősségűnek mérték, és 72 km-es mélységben pattant ki. A 9News úgy tudja, hogy a Külügyminisztérium tudatában van annak, hogy több ausztrál állampolgár is a földrengés által érintett területen tartózkodik. A Vöröskereszt a kormányzati forrásokra hivatkozva a mai napon 14 halálos áldozatról számolt be. A kommunikációs és egyéb infrastrukturális károk akadályozták a hivatalos jelentések kiadását. A telefonszolgáltatás továbbra is szünetel. Ausztrália felajánlotta segítségét, beleértve az orvosi segítséget és a városi mentőcsapatot. A szökőárriadót kevesebb mint két órával a földrengés után visszavonták. Mivel a kommunikáció órákkal később is szünetelt, és a hivatalos információk hiányosak voltak, a közösségi médiában és a szórványos telefonhívásokon keresztül kezdtek megjelenni a sérültekről szóló szemtanúi beszámolók.
A földrengés délután 1 óra előtt történt 57 kilométeres mélységben, és a központja 30 kilométerre nyugatra volt Port Vila-tól, Vanuatu legnagyobb városától. A 80 szigetből álló Vanuatu lakossága körülbelül 330.000 fő. Ezt egy 5,5-ös erősségű utórengés követte a közelben, és a rengések egész délután és este folytatódtak. Katie Greenwood, a Vöröskereszt csendes-óceáni térségért felelős vezetője a X-en közzétett bejegyzésében közölte, hogy több százan megsérültek. Vanuatu fő kórháza megrongálódott, és a vízellátás is sérült. Az ENSZ humanitárius irodája szerint a repülőtérhez és a tengeri kikötőhöz való hozzáférés „a közúti károk miatt erősen korlátozott”, ami befolyásolhatja a segélyszállítási erőfeszítéseket. A lakosokat arra kérték, hogy legalább 24 órán át tartsák távol magukat a partvonaltól – és addig, amíg a szökőár- és földrengés-megfigyelő rendszerek ismét működőképessé nem válnak.
Több embert a romok alatt rekedt. A közösségi média videói éjszakai mentési munkálatokat mutattak be az épületekben rekedt emberekért, köztük egy háromszintes épületet, amely az alsóbb emeleteire omlott össze. Amanda Laithwaite elmondta, hogy férje is azon mentők között volt, akik nyolc, épületben rekedt emberért dolgoztak, akiket kiabálni hallottak, de a haladásuk lassú volt. Három embert húztak ki élve a romok alól éjszaka, férje, Michael Thompson, írta a Facebookon. Az egyik általa megosztott videón egy porral borított nő látható egy hordágyon. Katonai személyzet és civilek dolgoztak szerszámokkal és lapátokkal, mondta Thompson. Az országnak nincs kapacitása egy tömeges baleseti esemény kezelésére – nyilatkozta Dan McGarry, Vanuatu-i újságíró az Associated Pressnek. Meglátogatta a Vila Központi Kórházat, ahol a Vanuatu Broadcasting and Television Corporation által megosztott videó tömegeket mutatott a kórház előtt. Az orvosok „a lehető leggyorsabban” dolgoztak egy sürgősségi osztályon kívüli előszűrő központban, mondta.
A Port Vila-ban található több diplomáciai képviselet épülete is jelentősen megrongálódott, köztük az USA, Nagy-Britannia, Franciaország és Új-Zéland képviselete is. Az USA nagykövetsége közölte, hogy minden munkatárs biztonságban van, de az épületet további intézkedésig bezárták. „Az USA Port Vila nagykövetségét befogadó épület nem alkalmas a működésre” – áll a közleményben. „Jelenleg felmérjük a lehetőségeket, hogy hogyan folytathatjuk munkánkat Vanuatuban. Az USA nagykövetségének minden munkatársa, valamint a Békehadtest munkatársai és önkéntesei is biztonságban vannak.” Az iroda júliusban nyílt meg, az USA csendes-óceáni jelenlétének megerősítése érdekében, a Kína térségbeli befolyásának ellensúlyozására. Új-Zéland külügyminisztériuma közölte, hogy két nagykövetségi alkalmazott kivételével mindenkit megtaláltak. Ausztrália külügyminisztériuma közölte, hogy munkatársaik biztonságban vannak.
McGarry elmondta, hogy a nemzetközi hajózási terminálnál történt „hatalmas földcsuszamlás” valószínűleg akadályozni fogja a helyreállítást. A repülőtér kifutópályája is megsérült, mondta. Penny Wong külügyminiszter az X-en azt írta, hogy kormánya „felkészül a holnapi azonnali segítségnyújtásra Vanuatunak, beleértve a városi kutató-mentő és sürgősségi orvosi csapatokat”. A Vanuatu Broadcasting and Television Corporation által megosztott videón tömegek láthatók a kórház előtt. A rendőrség, a kórház és más közintézmények telefonszámai nem kapcsolhatók. Vanuatu négy év alatt négy miniszterelnököt vezetett, és januárban előrehozott választásokra készül. Novemberben Charlot Salwai miniszterelnök kérte Nikenike Vurobaravu elnököt a parlament feloszlatására, hogy ne kelljen bizalmatlansági indítvánnyal szembenéznie, ahogy azt a közelmúltbeli elődei tették. De Vanuatu hozzászokott a természeti katasztrófákhoz, beleértve a ciklonok és a vulkánkitörések által okozott pusztítást. A szubdukciós zónában való elhelyezkedése – ahol az indo-ausztrál tektonikus lemez a csendes-óceáni lemez alá mozog – azt jelenti, hogy a 6-os magnitúdónál nagyobb földrengések nem ritkák, és az ország épületeit úgy tervezték, hogy ellenálljanak a földrengések okozta károknak.