7 kontinens média hírei egy helyen

Egy Holland fiú elfelejtette anyanyelvét egy térdműtét után és csak angolul tudott beszélni!

Egy Holland fiú elfelejtette anyanyelvét egy térdműtét után és csak angolul tudott beszélni!

Európa, Hollandia

Egy különös eset tartja lázban a tudományos világot, miután egy holland fiú térdműtétje után elfelejtette az anyanyelvét, és kizárólag angolul tudott kommunikálni. Az orvosok kezdetben azt hitték, hogy ez csak egy átmeneti állapot, de a fiú állapota meglepő módon hosszabb ideig fennmaradt. Az eset hátterében egy rendkívül ritka neurológiai rendellenesség, az úgynevezett idegen nyelv szindróma (FLS) áll, amelynek pontos okai továbbra is rejtélyesek.

Hogyan történt az eset és mi váltotta ki

A 17 éves holland fiú térdsérülést szenvedett futballozás közben, amely miatt műtéti beavatkozásra volt szükség. A beavatkozás sikeres volt, azonban amikor a fiú felébredt az altatásból, váratlan fordulat történt: kizárólag angolul kezdett beszélni, és egyáltalán nem tudott hollandul kommunikálni. Az őt kezelő nővér először azt hitte, hogy ez csak az úgynevezett ébredési delirium eredménye, amely gyakran előfordul a műtét utáni ébredés során.

Az ébredési delirium egy átmeneti állapot, amely során a betegek zavarodottak lehetnek, és szokatlan viselkedést tanúsíthatnak az altatásból való felébredés után. A legtöbb esetben azonban ez az állapot rövid időn belül elmúlik, ám a holland fiú esetében ez nem így történt. Továbbra is kizárólag angolul beszélt, és nem tudott sem hollandul kommunikálni, sem pedig megérteni az anyanyelvén hozzá intézett szavakat.

Az idegen nyelv szindróma rejtélye

A fiú állapota felkeltette a szakemberek figyelmét, és egy pszichiáter végül idegen nyelv szindrómát (Foreign Language Syndrome, FLS) diagnosztizált nála. Ez egy rendkívül ritka neurológiai állapot, amely során a beteg ideiglenesen elfelejti az anyanyelvét, és helyette egy másik, korábban tanult nyelvet kezd használni. Az orvosi szakirodalom mindössze kilenc hasonló esetet dokumentált eddig, ami jól mutatja, mennyire ritka ez a szindróma.

Az FLS-től szenvedők többsége fehér férfi volt, akik nem voltak kétnyelvűek, és az általuk használt második nyelvet korábban tanulták meg. Az esetek többségében a szindróma átmeneti jellegű volt, és a betegek néhány órán vagy napokon belül visszanyerték anyanyelvi készségeiket.

A fiú emlékei is összezavarodtak

A holland fiú esete azonban még szokatlanabbá vált, amikor kiderült, hogy nemcsak az anyanyelvét felejtette el, hanem azt is állította, hogy az Egyesült Államokból származik. Az orvosok és a családtagjai számára ez különösen aggasztó volt, hiszen a fiú nemcsak nyelvi emlékezetét vesztette el, hanem identitása is összezavarodott. A neurológiai vizsgálatok azonban semmilyen rendellenességet nem mutattak ki, ami még inkább rejtélyessé tette az esetet.

A fiú állapota csak 18 órával a műtét után kezdett javulni, amikor fokozatosan újra megértette a holland nyelvet, de még ekkor sem tudott folyékonyan beszélni anyanyelvén. Csak másnap, amikor a barátai meglátogatták a kórházban, kezdett hirtelen újra hollandul beszélni, mintha semmi sem történt volna. Három nappal a műtét után már teljesen felépült, és hazatérhetett.

Mi okozhatja az FLS kialakulását

Az idegen nyelv szindróma pontos oka továbbra is rejtély marad, de a szakértők szerint lehetséges, hogy az FLS az ébredési delirium egyfajta kiterjesztése lehet. Az ébredési delirium gyakran előfordul műtétek után, amikor az agy még nem tért teljesen magához az altatásból, és ilyenkor a beteg szokatlan viselkedést mutathat. Az FLS azonban ennél sokkal bonyolultabb és tartósabb jelenség, amely túlmutat a szokványos ébredési zavarokon.

Néhány kutató azt feltételezi, hogy az FLS hátterében a memória és a nyelvi feldolgozás közötti idegi kapcsolatok átmeneti zavara állhat. Ez azt jelenti, hogy az agy olyan területei, amelyek a nyelvi emlékeket tárolják, ideiglenesen elveszíthetik a hozzáférést az anyanyelvhez, miközben egy korábban tanult nyelv dominálja a kommunikációt. Ez az elmélet azonban még további kutatásokat igényel, mivel az FLS esetei rendkívül ritkák és nehezen tanulmányozhatók.

Miért olyan ritka az FLS és mit tanulhatunk belőle

Az FLS rendkívüli ritkasága miatt az orvosok és a neurológusok csak kevés információval rendelkeznek a jelenségről. Az eddig dokumentált kilenc esetből származó adatok arra utalnak, hogy a szindróma legtöbbször műtétek vagy traumatikus agysérülések után alakul ki, bár pontos okai továbbra sem ismertek. Az FLS megértése azonban új utakat nyithat meg a nyelvi memória és az agy működésének vizsgálatában.

A holland fiú esete arra világít rá, hogy az agy képes rendkívül összetett és váratlan reakciókat produkálni stresszhelyzetekben, például altatás után. Az ilyen esetek vizsgálata nemcsak az FLS megértéséhez, hanem más neurológiai rendellenességek feltárásához is hozzájárulhat.

Hogyan lehet kezelni az FLS-t és milyen a prognózis

Jelenleg nincs specifikus kezelés az idegen nyelv szindrómára, mivel az állapot általában spontán megszűnik néhány órán vagy napon belül. A legtöbb beteg esetében az anyanyelv fokozatosan visszatér, ahogy az agy regenerálódik és visszaáll az eredeti nyelvi rendszer. Az orvosok általában türelmet javasolnak, mivel a tünetek többsége magától elmúlik, amikor az agy visszanyeri normális működését.

A holland fiú példája azonban azt is megmutatja, hogy a pszichológiai támogatás is kulcsfontosságú lehet az ilyen esetekben. Az idegen nyelv szindrómával járó identitászavar és az anyanyelv elvesztésének élménye traumatizáló lehet a betegek számára, így a pszichológiai segítségnyújtás segíthet a felépülés folyamatában.

Bár az FLS továbbra is ritka és rejtélyes jelenség, az ilyen esetek megfigyelése és dokumentálása segíthet a tudósoknak jobban megérteni az agy bonyolult működését, és fényt deríthet a nyelvi memória és a neurológiai folyamatok közötti kapcsolatokra.

Ez is érdekelhet