7 kontinens média hírei egy helyen

©unsplash - illusztráció
Egy Ausztrál férfi megdöntötte a mesterséges szívvel való élés rekordját!

Egy Ausztrál férfi megdöntötte a mesterséges szívvel való élés rekordját!

Ausztrália, Óceánia, Szív

Az orvostudomány újabb mérföldkövet ért el egy ausztrál férfi történetével, aki mesterséges szívvel több mint 100 napig élt, és ezzel új rekordot állított fel. A forradalmi beavatkozás lehetőséget nyújthat a szívbetegek számára, hogy hosszabb ideig várakozhassanak megfelelő donorra. A beültetett BiVACOR mesterséges szív teljesen helyettesíti a szerv működését, és most először fordult elő, hogy egy beteg ezzel a készülékkel elhagyhatta a kórházat.

Orvosi áttörés egy kísérleti eljárással

A beavatkozást tavaly novemberben végezték el a sydney-i St Vincent’s Kórház orvosai, amikor egy súlyos szívelégtelenségben szenvedő férfi megkapta a BiVACOR mesterséges szívet. Noha korábban már más betegeknél is alkalmazták ezt a technológiát, eddig egyikük sem élt vele annyi ideig, hogy elhagyhassa a kórházat. A férfi azonban több mint 100 napig mesterséges szívvel élt, mielőtt idén márciusban sikeres szívátültetésen esett át.

A BiVACOR szív egy teljes értékű implantátum, amely nem csupán segíti, hanem teljes mértékben helyettesíti a beteg szívének működését. A készülék külső, újratölthető akkumulátorral működik, amely egy vezetéken keresztül csatlakozik a szívhez. Jelenleg négy óránként szükséges az akkumulátor feltöltése, de a fejlesztők hosszabb üzemidőt és vezeték nélküli töltési lehetőségeket terveznek a jövőre nézve.

Rekorddöntő beteg és a jövő lehetőségei

A BiVACOR mesterséges szív eddig csak öt amerikai beteg testébe került beültetésre, de egyikük sem élt vele annyi ideig, hogy elhagyhassa a kórházat. A mostani eset, amelyben egy negyvenes éveiben járó, Új-Dél-Wales-i férfi több mint három hónapig élt a készülékkel, hatalmas előrelépésnek számít. Az orvosok szerint a páciens jelenleg is jól van, és sikeresen felépül a nemrég elvégzett szívátültetéséből.

Paul Jansz, a beavatkozást végző sebész, úgy nyilatkozott, hogy ez az eljárás éveken át tartó kutatások és fejlesztések eredménye. Az orvosok büszkék arra, hogy Ausztrália elsőként hajtotta végre ezt a sikeres eljárást, amely hosszabb túlélést biztosított egy beteg számára, miközben várt egy valódi szívátültetésre.

A mesterséges szív lehet a jövő transzplantációja

Bár a BiVACOR mesterséges szív jelenleg elsősorban arra szolgál, hogy hidat képezzen a szívátültetés előtt, a fejlesztők abban reménykednek, hogy a jövőben akár teljes értékű, tartós szervpótló megoldássá válhat. Ez hatalmas áttörést jelentene, hiszen egy donorszívvel átültetett beteg átlagosan 12-13 évig él, míg egy mesterséges szív hosszú távú alkalmazhatósága még kérdéses.

A következő hónapokban újabb betegek kaphatják meg az implantátumot, amelynek klinikai vizsgálatait az ausztrál Monash Egyetem kutatói vezetik. Chris Hayward kardiológus szerint az eljárás világszerte forradalmasíthatja a szívtranszplantációt, és tíz éven belül reális lehetőség lehet olyan betegek számára is, akik nem várhatnak donorra.

A BiVACOR mellett más technológiák is forradalmi változást hozhatnak a transzplantáció területén. Egyes kutatók genetikailag módosított sertésszíveket fejlesztenek, amelyek a jövőben alternatívát nyújthatnak a szervhiánnyal küzdő betegek számára. Az orvostudomány fejlődése tehát új reményt adhat azoknak, akiknek jelenleg nincs más lehetőségük a túlélésre.

Ez is érdekelhet