Finnország immár nyolcadik éve őrzi a világ legboldogabb országa címet, a 2025-ös Világboldogság-jelentés szerint. Az Oxfordi Egyetem Jóléti Kutatóközpontja által közzétett friss jelentésből kiderült, hogy Finnország 7,736-os boldogsági pontszámával továbbra is magasan vezeti a rangsort. Az eredmények megerősítik, hogy a skandináv országok továbbra is a világ legboldogabb nemzetei között szerepelnek.
Az európai országok uralják a rangsort
Finnország mellett több másik európai ország is kiemelkedő helyen végzett. Dánia a második helyet szerezte meg 7,521 ponttal, míg Izland szorosan mögötte, 7,515 ponttal a harmadik lett. Svédország a negyedik helyen végzett 7,345 ponttal, ezzel ismét bizonyítva a skandináv jóléti modell sikerességét. Az első tíz helyezett között további európai országok is szerepelnek, például Hollandia az 5. helyen (7,306 pont), Norvégia pedig a 7. helyen végzett 7,262 ponttal.
A lista élvonalában helyet kapott Luxemburg (9. hely, 7,122 pont), Svájc (13. hely, 6,935 pont), Belgium (14. hely, 6,910 pont), Írország (15. hely, 6,889 pont), Litvánia (16. hely, 6,829 pont) és Ausztria (17. hely, 6,810 pont) is, míg Magyarország a 69. helyen található 5.915 ponttal. Az európai országok dominanciája azt mutatja, hogy a kontinensen működő szociális rendszerek és a közösségi értékek hozzájárulnak a lakosság magasabb életszínvonalához és boldogságához.
Izrael és a latin-amerikai országok előretörése
Meglepő módon Izrael, annak ellenére, hogy háborúban áll a Hamász palesztin militáns csoporttal, a 8. helyen végzett 7,234 ponttal. Ez azt mutatja, hogy a konfliktus ellenére az országban sokan továbbra is viszonylagos elégedettséggel élik mindennapjaikat.
Costa Rica és Mexikó szintén bekerült a top 10-be: Costa Rica a 6. helyen végzett 7,234 ponttal, míg Mexikó a 10. helyet szerezte meg 6,979 ponttal. Ez az előrelépés azt jelzi, hogy a közösségi összetartás és a társadalmi kapcsolatok kulcsszerepet játszanak a lakosság boldogságérzetének növelésében ezekben az országokban.
Az Egyesült Államok visszaesése és a magány hatása
Az Egyesült Államok számára kevésbé volt kedvező az idei jelentés: az ország a 24. helyen végzett 6,728 ponttal, ami a legalacsonyabb helyezés 2012 óta, amikor a jelentés először készült. A kutatók szerint az Egyesült Államok boldogságindexének csökkenése részben annak köszönhető, hogy egyre többen étkeznek egyedül, ami a társas kapcsolatok gyengüléséhez vezet.
A kutatás kimutatta, hogy azok az emberek, akik gyakrabban esznek másokkal, boldogabbak, míg az egyedül étkezők esetében nagyobb a magányérzet és a társadalmi elszigeteltség. Ez a tendencia nemcsak az Egyesült Államokban, hanem Kelet-Ázsia több országában, például Dél-Koreában és Japánban is megfigyelhető. Az egyedül élő háztartások és az elöregedő népesség számának növekedése miatt egyre több ember étkezik magányosan, ami hozzájárul a boldogságszint csökkenéséhez ezekben az országokban.
Afganisztán a lista végén
Afganisztán ismét a lista végén végzett, 1,364 ponttal a 147. helyet szerezve meg. Az ország évek óta humanitárius válsággal küzd, mióta a tálibok 2020-ban átvették az irányítást. A biztonsági helyzet romlása és az alapvető szolgáltatások hiánya miatt az afgán emberek továbbra is rendkívüli nehézségekkel néznek szembe.
Az idei jelentés egyik legérdekesebb megállapítása, hogy az emberek közötti kedvesség és figyelmesség jelentősen hozzájárul a boldogságérzet növeléséhez. A kutatók szerint az emberek hite mások kedvességében sokkal szorosabban összefügg a boldogságukkal, mint azt korábban feltételezték. Azok, akik rendszeresen tapasztalnak kedvességet a környezetükben, nagyobb elégedettséggel élik meg mindennapjaikat, ami hosszú távon pozitív hatással van az életminőségükre.