A párizsi székhelyű Y/Project hivatalosan is bejelentette működésének befejezését. A cég közleményében így fogalmazott: „14 gyümölcsöző év után a Y/Project meghozta azt a nehéz döntést, hogy beszünteti tevékenységét.”
Az ikonikus divatház a tavalyi év óta próbált vevőt találni, azonban ez a törekvés sikertelennek bizonyult, különösen Glenn Martens kreatív igazgató távozása és Gilles Elalouf társalapító halála után.
Egy meghatározó márka története
A Y/Project 2010-ben indult Gilles Elalouf és a néhai Yohan Serfaty alapításával. Az utóbbi években azonban súlyos nehézségekkel küzdött a márka.
Elalouf halála után a párizsi kereskedelmi bíróság csődgondnokság alá helyezte a céget, ami további bizonytalanságot szült. Egy hongkongi székhelyű vagyonkezelő cég, az AA Investments ugyan ajánlatot tett a cégre 45 000 euró értékben, de ez sem mentette meg a helyzetet.
A márka 2023-ban 24 alkalmazottal működött, és alig 11 millió eurós bevételt ért el, ami a luxusdivat szektorban viszonylag alacsony összegnek számít. A nehéz gazdasági helyzet és a luxuspiac lassulása végül a Y/Project bezárásához vezetett.
Glenn Martens öröksége
Glenn Martens 2013-ban lett a Y/Project kreatív igazgatója, miután korábban Yohan Serfaty első asszisztenseként dolgozott. Martens vezetésével a márka új irányt vett, és a divatipar egyik meghatározó szereplőjévé vált.
A belga tervezőnek köszönhetően a Y/Project a trompe l’oeil technikáról, az eltúlzott sziluettekről – például a combig érő ráncolt csizmákról –, valamint innovatív együttműködéseiről vált híressé.
Martens munkáját nemcsak a szakma, hanem számos díj is elismerte. A márka 2017-ben elnyerte az ANDAM Nagydíjat, és 2016-ban a LVMH Fiatal Tervezők Díjának döntősei között szerepelt.
Martens távozása 2024 szeptemberében súlyos csapás volt a Y/Project számára, hiszen az ő kreatív víziója tartotta életben és emelte a márkát nemzetközi szintre.
A cég közleményében köszönetet mondott mindazoknak, akik az évek során támogatták a Y/Projectet, különösen Martensnek, Pascal Conte-Jodra vezetőnek és Gilles Elaloufnak, akik lehetővé tették a csapat számára, hogy szabadon alkothasson és fejlődhessen.
A Y/Project archívumának számos ikonikus darabját múzeumok őrzik majd, tisztelegve a márka és Gilles Elalouf emléke előtt.
A Metropolitan Museum of Art New Yorkban, az antwerpeni MoMu divatmúzeum, valamint Párizs két neves intézménye, a Palais Galliera és a Musée des Arts Décoratifs is helyet ad ezeknek az időtálló alkotásoknak.

A luxusipar kihívásai
A Y/Project bezárása rávilágít a luxuspiac jelenlegi nehézségeire. A gazdasági lassulás, a változó fogyasztói szokások és a globális bizonytalanság egyre több divatházat állít kihívások elé.
Bár a Y/Project története véget ért, a márka öröksége és a divatra gyakorolt hatása tovább él, inspirálva a jövő generációinak tervezőit és alkotóit.
A bezárás ugyan szomorú hír, de emlékeztet arra, hogy a divat világa mindig változik – és a legnagyobb hatású márkák emlékei örökre fennmaradnak.
The post Az Y/Project búcsúzik a párizsi divatvilágtól és ezzel egy korszak ér véget! appeared first on Fess.hu.