Az olasz kormány egy jelentős döntés keretében betiltotta az önálló bejelentkezési rendszereket (Self-Check-In) a rövid távú bérbeadásoknál, hivatkozva a közbiztonság és a környék nyugalmának védelmére. Az új szabályok értelmében a vendégeknek személyesen kell találkozniuk a szállásadójukkal az érkezéskor, ezzel megszüntetve a kulcsdobozok és kódos belépőrendszerek használatát.
A november 18-án életbe lépett rendelet fő célja a közbiztonsági kockázatok csökkentése, amelyeket a Self-Check-In okozhat. Az olasz belügyminisztérium szerint ezek a rendszerek lehetőséget adhatnak arra, hogy az ingatlanokat olyan személyek használják, akiknek személyazonosságát nem lehet ellenőrizni, ami potenciális veszélyt jelenthet a közösség számára.
Az új szabályozás bevezetését az olasz nagyvárosok, például Róma, Firenze és Milánó lakóinak tiltakozásai is motiválták. Ezekben a városokban a helyiek hosszú ideje elégedetlenségüket fejezték ki az Airbnb és hasonló platformok által generált lakásár-emelkedések és a városi élet minőségének romlása miatt. Néhány tüntető korábban kulcsdobozokat rongált meg, hogy felhívja a figyelmet a problémákra.
A közbiztonság szerepe a döntésben
A belügyminisztérium szerint az automatikus bejelentkezési rendszerek visszaszorítása kulcsfontosságú a közbiztonság növeléséhez, különösen olyan politikai, vallási és kulturális események előtt, mint a 2025-ös római jubileumi ünnepségek. Az olasz hatóságok azt remélik, hogy az új szabályok révén hatékonyabban ellenőrizhetik a rövid távú bérleményekben megszálló személyek személyazonosságát.
A szabályozás értelmében a szállásadóknak mostantól személyesen kell találkozniuk a vendégekkel, ellenőrizniük kell azok személyazonosító dokumentumait, és a bejelentkezést követő 24 órán belül továbbítaniuk kell a vendégek adatait a rendőrségnek.
Róma válasza az új előírásokra
Róma polgármestere, Roberto Gualtieri üdvözölte a szabályozást, amely szerinte elősegíti a közbiztonságot és megőrzi a város esztétikai egységét. Gualtieri külön hangsúlyozta, hogy a padlókhoz rögzített kulcsdobozok eltávolítása megszünteti az utcák kinézetét elcsúfító eszközöket, és javítja a városi ellenőrzések hatékonyságát. A városvezetés tervei között szerepel, hogy további lépésekkel támogassák a szabályok betartatását és az illegális bejelentkezési eszközök teljes felszámolását.
Az utazókra és szállásadókra gyakorolt hatás
Az új szabályozás jelentősen befolyásolja a turisták és a rövid távú bérlemények tulajdonosainak mindennapjait. Az önálló bejelentkezési rendszerek megszüntetése azt jelenti, hogy az utazóknak már nem lesz lehetőségük kulcsdobozok vagy kódos rendszerek használatával gyorsan elfoglalni a szállásukat. A szállásadóknak pedig több időt és energiát kell fordítaniuk a vendégek személyes fogadására és az adminisztratív követelmények teljesítésére.
A bérbeadási platformok, például az Airbnb és a Booking, szintén alkalmazkodni kényszerülnek az új helyzethez, hiszen a szabályozás az ő működésükre is közvetlen hatással van. Az olasz hatóságok már megkezdték a platformok és a szállásadók értesítését, valamint az ellenőrzések végrehajtását, hogy biztosítsák az előírások betartását.
Egyensúly a turizmus és a helyi érdekek között
Az új szabályok bevezetése rávilágít arra a kihívásra, hogy hogyan lehet egyensúlyt teremteni a növekvő turizmus igényei és a helyi lakosság érdekei között. Olaszországban a turizmus jelentős gazdasági ágazat, de a rövid távú bérbeadások térnyerése egyre több társadalmi és gazdasági feszültséget generál.
A személyes bejelentkezésre való áttérés ugyanakkor elősegítheti a turisták és a helyi közösségek közötti kapcsolatok javítását, miközben hozzájárulhat a közbiztonság növeléséhez is. Az olasz kormány reméli, hogy ez a lépés nemcsak a turisták, hanem a helyiek számára is pozitív változásokat hoz.
A Self-Check-In betiltása egy példaértékű intézkedés lehet más országok számára is, amelyek hasonló problémákkal küzdenek a rövid távú bérbeadások terén. Az olasz tapasztalatok alapján a turizmus szabályozása és a közbiztonság megőrzése kéz a kézben járhat, ha megfelelő intézkedésekkel kezelik a kihívásokat.