A mozivászon egyik legismertebb hüllője, Burt, a sósvízi krokodil, akit a Krokodil Dundee filmek tett híressé, békésen távozott az élők sorából. Az ausztrál Crocosaurus Cove akvárium közleménye szerint Burt hosszú, eseménydús életet élt, és ikonikus szerepét követően az oktatás nagykövete lett.
Burt története a Reynolds folyótól a mozivászonig
Burt élete nem indult hétköznapi módon. Az 1980-as években fogták be Ausztrália Északi Területén, a Reynolds folyónál. Már fiatalon kitűnt méretével és kiszámíthatatlan természetével, amelyek később a filmvásznon is meghatározóvá tették. A Krokodil Dundee 1986-os bemutatásakor Burt a sósvízi krokodilok hírnevét világszerte ismertté tette, bár nem feltétlenül a legjobb értelemben.
A film egyik emlékezetes jelenetében Burt (illetve az általa inspirált kellék) hirtelen támadása Sue Charlton, az újságírónő ellen mindenkit megdöbbentett. Mick Dundee, az ausztrál kalandor bátor közbelépésével ugyan megmentette Sue-t, de a krokodil halála a karakterek közötti kapcsolat szimbolikus kezdete lett. Ez a jelenet nemcsak a filmben játszott kulcsszerepet, hanem Burt hírnevét is megalapozta.
Az élet a reflektorfény után
A filmes szereplés után Burt a Darwinban található Crocosaurus Cove lakója lett, ahol évtizedekig élvezte a látogatók figyelmét. Az akvárium gondozói „tüzes”, „félelmetes” és „kihívást jelentő” állatként írták le, de hozzátették, hogy Burt kivételes nagykövete lett a krokodilokról szóló oktatásnak.
Burt természetes viselkedése – amelyet már fiatal korában is „megerősített agglegényként” jellemeztek – egyedi karaktert kölcsönzött neki. Bár idősebb korában már kevésbé volt aktív, továbbra is hatalmas tisztelet övezte.
A sósvízi krokodilok a világ legnagyobb hüllői közé tartoznak, és Burt példátlan mérete – mintegy 1500 kilogramm – csak fokozta hírnevét. Azonban, ahogy azt az akvárium gondozói is kiemelték, ezek az állatok az emberiség természet iránti felelősségét is szimbolizálják.
A krokodilok és a popkultúra hatása
A Krokodil Dundee sikere kétségtelenül hozzájárult a sósvízi krokodilok világszintű ismertségéhez, ugyanakkor a popkultúra nem mindig kedvezett ezeknek az állatoknak. Hasonlóan Steven Spielberg Cápa című filmjéhez, amely negatív sztereotípiákat alakított ki a cápákról, a krokodilokkal szembeni félelmek és előítéletek is felerősödtek.
A National Geographic szerint bár a sósvízi krokodilok populációja nem veszélyeztetett, „emberölőként” való hírnevük nyomást gyakorolhat a fajra. Az ilyen filmek azonban egyensúlyban vannak azzal a szereppel is, amelyet az oktatási intézmények és természetvédelmi szervezetek játszanak az állatok megértésének elősegítésében.
Burt öröksége
Burt nem csupán egy film karaktereként marad emlékezetes, hanem mint egyedülálló hüllő, aki milliók figyelmét hívta fel a sósvízi krokodilok lenyűgöző, de veszélyes világára.
A Crocosaurus Cove közössége és látogatói méltatták Burt életét és hatását. A Facebookon megosztott emlékekből kiderül, hogy az emberek személyes kötődést éreztek hozzá. Egy látogató például azt írta: „Remélem, most ízletes halakkal teli folyókban úszhatsz.”
Burt élete arra emlékeztet minket, hogy még a legnagyobb és legfélelmetesebb teremtmények is képesek inspirálni és tanítani. Az ő története egyedülálló példája annak, hogy a természet és az emberi kultúra miként fonódik össze, miközben a filmek és a valóság határai elmosódnak.