El Capitan új rekordot állított fel a szuperszámítógépek világában, ugyanis a teljesítménye elérte az 1.742 exaflopot, azaz másodpercenként 1.742 kvintillió számítást (1 kvintillió = 1 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000.) képes végrehajtani. Ez jelentős előrelépés a tervezett 1.5 exaflophoz képest, és ezzel megszerezte a világ legerősebb szuperszámítógépének címét a legfrissebb TOP500-as listán.
Amikor a Cray Computing – egy nagy teljesítményű szuperszámítógépeket gyártó cég, amelyet 2019-ben vásárolt fel a HP – bejelentette El Capitan fejlesztését, még nem sejtették, hogy az eredeti terveket is felülmúlja majd a gép. Az új rendszer a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratóriumban kapott helyet, és a legújabb eredmények alapján messze felülmúlta a várakozásokat.
Mit jelent az „exascale” teljesítmény?
Az „exascale” kifejezés azokra a számítógépekre vonatkozik, amelyek másodpercenként több mint egy kvintillió számítást képesek végrehajtani. Ez elképesztő méretű számítási kapacitást jelent, amit eddig mindössze három gép, köztük az El Capitan, a Frontier és az Aurora ért el. A Frontier jelenleg a második, míg az Aurora a harmadik helyet foglalja el a TOP500-as listán. Érdekesség, hogy mindhárom szuperszámítógép amerikai kormányzati kutatóközpontokban működik.
El Capitan több mint 11 millió CPU- és GPU-maggal rendelkezik, amelyek AMD 4. generációs EPYC processzorokra épülnek. Ezek a 24 magos processzorok egyenként 1.8 GHz-es órajellel működnek, és AMD Instinct M1300A APU-k támogatják őket. Ennek köszönhetően a rendszer nemcsak a nyers számítási teljesítményben jeleskedik, hanem energiatakarékosságban is kiemelkedő: körülbelül 58.89 gigaflopot produkál wattonkét.
Mire használják majd El Capitant?
El Capitan elsődleges feladata a nukleáris készletek biztonságának vizsgálata és a nukleáris ellen-terrorizmus támogatása. A gép képességei lehetővé teszik a komplex szimulációk és számítások végrehajtását, amelyek elengedhetetlenek a nukleáris biztonság és a kapcsolódó kutatások számára. Az, hogy a szuperszámítógép ilyen kiemelkedően teljesít, biztosítja, hogy hosszú ideig az élvonalban maradjon, amíg egy újabb, még erősebb exascale rendszer nem lép a színre.
El Capitan fejlesztése és teljesítménye jelentős mérföldkő a szuperszámítógépek fejlődésében. Az, hogy sikerült túlszárnyalnia a tervezett teljesítményt, a modern technológia és az innováció erejét bizonyítja. Az ilyen gépek nemcsak a kormányzati és katonai szférában játszanak kulcsszerepet, hanem áttöréseket hozhatnak a tudományos kutatásokban, a gyógyszerfejlesztésben, az időjárás-előrejelzésben és sok más területen is.
Bár El Capitan jelenleg a világ leggyorsabb szuperszámítógépe, a technológia fejlődése folyamatos. A TOP 500-as lista következő kiadásai izgalmas versenyt vetítenek előre a kutatólaboratóriumok és technológiai vállalatok között, akik újabb és újabb csúcsteljesítményű rendszereket terveznek. Az El Capitan teljesítménye mérceként szolgálhat az elkövetkező generációs szuperszámítógépek számára, és még hosszú ideig inspirálhatja a számítástechnikai innovációkat.