7 kontinens média hírei egy helyen

Elveszettnek hitt Picasso festmény lógott évtizedekig egy olasz család nappalijában!

Elveszettnek hitt Picasso festmény lógott évtizedekig egy olasz család nappalijában!

Festmény, Olaszország, Picasso

Egy közel 60 éven át, egy olasz otthon nappalijában függő festményről kiderült, hogy a világhírű művész, Pablo Picasso alkotása, ami most óriási port kavar a művészeti világban.

Egy különös felfedezés Capri szigetén

A festmény, amelyet eredetileg 1962-ben találtak meg egy déli olaszországi otthon pincéjében, nem sok figyelmet kapott egészen mostanáig. A mű egy fiatal férfi, Luigi Lo Rosso, 24 éves korában került birtokába, aki akkoriban Pompeiben vezetett egy lomtalanítással foglalkozó üzletet. Luigi nem sokat tudott a művészetről, így egyszerűen csak olcsó keretbe tette a női arcot ábrázoló képet, majd felakasztotta a nappalijába.

Bár a festmény bal felső sarkában tisztán olvasható volt a „Picasso” aláírás, sem ő, sem a felesége nem tulajdonítottak neki különösebb jelentőséget. Sőt, Luigi felesége még azon is elgondolkodott, hogy kidobja a festményt, amit „szörnyűnek” tartott.

Az első felismerés: egy családi rejtély

A festmény valódi értékére elsőként Luigi fia, Andrea Lo Rosso figyelt fel. Az 1980-as években, amikor még diák volt, egy művészettörténeti enciklopédiában látta meg Picasso egyik híres alkotását, a „Portrait of a Lady”-t (Dora Maar portréja), amely feltűnően hasonlított a nappalijukban lógó festményre. Capri szigete, ahol a festményt találták, nem ismeretlen hely volt Picasso számára, aki az 1950-es években gyakran látogatott oda.

Andrea megosztotta gyanúját szüleivel, de ők továbbra is közönyösek maradtak a festménnyel kapcsolatban. Mindazonáltal Andrea nem adta fel, és végül sikerült meggyőznie a családját, hogy vizsgálják meg alaposabban a festményt.

Annak ellenére, hogy Andrea kitartóan próbálta bebizonyítani, hogy a festmény valóban egy Picasso-mű, a legtöbb művészettörténész szkeptikus volt. A szakértők többsége legyintett, mondván, hogy a festmény nem lehet hiteles.

Az áttörés csak nemrég, szeptemberben történt, amikor a milánói bíróság végül hitelesítette a festmény bal sarkában látható aláírást. Cintia Altieri, a mű helyszíni vizsgálatát végző grafikai szakértő elmondta: „Hónapokig forenszikai teszteket végeztünk, hogy összehasonlítsuk a festményt más Picasso-művekkel. Nincs kétség, hogy ez Picasso aláírása.”

Picasso egykori szerelme ihlethette a művet

Luca Gentile Canal Marcante, művészeti szakértő és az Arcadia Foundation tiszteletbeli elnöke, úgy véli, hogy a festmény hasonló lehet Picasso más híres alkotásaihoz, mint például a „Portrait of a Lady”. A festmény modellje vélhetően Picasso szeretője és múzsája, Dora Maar volt. Dora Maar, francia fotográfus, nem csak Picasso alkotásainak ihletője volt, hanem ő készítette a híres fényképeket is Picasso „Guernica” festményéről a művész párizsi műtermében.

Marcante és Altieri szerint a festmény értéke körülbelül 6 millió euróra tehető. Jelenleg egy milánói széfben tárolják, és várják a Picasso Alapítvány végső döntését, amely Málaga városában székel. Ha a párizsi Picasso Alapítvány is hitelesíti a festményt, annak értéke várhatóan még tovább fog növekedni.

A festmény hitelesítése nemcsak a Lo Rosso család életét változtatta meg, hanem az egész művészeti világra is hatással van. Az eset rávilágít arra, hogy a művészeti kincsek néha a legváratlanabb helyeken is felbukkanhatnak, akár egy egyszerű olasz nappaliban, ahol évtizedekig észrevétlenül lógnak a falon.

Ez is érdekelhet