Egy 7,7-es erősségű földrengés rázta meg Mianmart, amelynek hatása még a szomszédos Thaiföldön, 1400 kilométerrel arrébb is érezhető volt. Az Egyesült Államok Geológiai Szolgálata (USGS) jelentése szerint a rengés pénteken történt, és sekély mélységből, mindössze 10 kilométerről indult. Az epicentrum a Mandalay közelében fekvő Monywa városától körülbelül 50 kilométerre keletre helyezkedett el. Bár a rengés ereje hatalmas volt, egyelőre nem érkezett jelentés jelentősebb károkról, pedig az ország politikai helyzete a 2021-es katonai puccs óta rendkívül instabil.
Tömegek menekültek Bangkok utcáira a rengés hatására
A rengés ereje olyan intenzív volt, hogy még Thaiföld sűrűn lakott fővárosában, Bangkokban is érezni lehetett a hatását. Az emberek százai rohantak ki a kilengő épületekből, sokan a magasabb emeleteken élők közül pánikban hagyták el otthonaikat. A nagy-Bangkok térsége több mint 17 millió embernek ad otthont, akik közül sokan magas épületekben laknak. A földrengés akkora erővel rázta meg a környéket, hogy a magasabban fekvő úszómedencékből kilötykölődött a víz, ami a rengés súlyosságára utalt.
Chiang Mai városában, amely északon népszerű turistacélpont, szintén pánik alakult ki. Egy helyi lakos, Duangjai elmondta, hogy „éppen aludtam, amikor meghallottam a rengés zaját. Pizsamában rohantam ki az épületből, amilyen gyorsan csak tudtam.” A beszámolók szerint sokan hasonló módon cselekedtek, mivel a rengés váratlanul érte a lakosságot.
Az epicentrum közelében egyelőre nincsenek jelentős károk
Bár a rengés epicentruma Mianmar központi részén volt, Mandalay közelében, eddig nem érkezett jelentés komolyabb károkról. Az ország politikai helyzete azonban továbbra is rendkívül instabil, ami megnehezítheti a helyzet kezelését. Mianmarban a 2021-es katonai puccs óta folyamatos a bizonytalanság, és a közszolgáltatások is akadoznak, ami nehezíti a földrengés következményeinek megfelelő kezelését.
A térségben élők beszámolói szerint a rengés több más települést is érintett, de szerencsére eddig nem történt súlyosabb kár vagy emberi veszteség. Az USGS adatai szerint a rengés sekély mélységből indult, ami hozzájárult ahhoz, hogy nagy területen érezték a hatását.
Miért érezhető ilyen távolságban is egy ekkora földrengés?
A földrengések hatása gyakran nagy távolságokra is kiterjed, különösen, ha a rengés sekély mélységben keletkezik. A mostani rengés esetében mindössze 10 kilométeres mélységből indult el, ami azt jelentette, hogy az energia nagy része a felszín közelében szabadult fel, ezáltal messzire eljutva. Az ilyen rengések hatása sokkal erősebb lehet, és a földmozgásokat könnyebben érezhetik az emberek nagyobb távolságokban is.
Bangkokban, ahol sokan élnek magas épületekben, a földrengés hatásai felerősödtek, mivel a magasabb szinteken a kilengések még intenzívebbek lehetnek. Az ilyen távolról érkező rengések általában nem okoznak komoly károkat a távolabbi területeken, de a pánik és a félelem elkerülhetetlen, főként a sűrűn lakott városokban.
A régió szeizmikus veszélyeztetettsége továbbra is magas
Délkelet-Ázsia földrengésveszélyes övezetben fekszik, ahol a tektonikus lemezek mozgása gyakran okoz erős földrengéseket. Mianmar különösen sebezhető, mivel az országot átszelik az Indiai- és az Eurázsiai-lemez találkozási pontjai. Az elmúlt években több nagy erejű földrengés is megrázta a térséget, emlékeztetve az ott élőket a szeizmikus aktivitás veszélyeire.
A szakértők szerint az ilyen nagyságrendű földrengések továbbra is előfordulhatnak a régióban, és az érintett országoknak folyamatosan fel kell készülniük a lehetséges katasztrófákra. Az infrastruktúra fejlesztése és a lakosság felkészítése kulcsfontosságú a jövőbeni földrengések hatásainak csökkentése érdekében.