Egy drámai esemény rázta meg Északkelet-Kínát, amikor egy Baekdu-hegyi tigris leereszkedett az élőhelyéről egy faluba, ahol egy férfit megtámadott, majd elmenekült. Az eset komoly riadalmat váltott ki a helyiek körében, és újra reflektorfénybe helyezte a veszélyeztetett tigrisek és az emberi települések közötti konfliktus kérdését.
A Heilongjiang Daily és más helyi médiumok beszámolója szerint az eset a Heilongjiang tartományban található Qitaihe város Boli megyéjének Jixing koreai és mandzsúriai falujában történt. Egy 65 éves férfi a faluban a bal karján sérült meg, amikor a tigris megtámadta, ám szerencsére a kórházi kezelése után stabil állapotban van.
A helyi erdészeti és gyepgazdálkodási hivatal közleménye szerint a támadás hajnali 6 óra körül történt, amikor a tigris megjelent Changtai faluban. Az áldozat kíváncsiságból közelítette meg az állatot, ami majdnem tragédiával végződött, amikor a tigris nekiment egy vaskapunak. A kapu részben megrongálódott, és ha a tigris áttörte volna teljesen, komolyabb veszély is kialakulhatott volna.
Az esemény következményei és az intézkedések
A helyi hatóságok azonnal a helyszínre érkeztek, hogy nyomon kövessék a hegyi tigris mozgását. Az erdészeti és halászati hivatal arra figyelmeztette a helyieket, hogy ha nagy vadállat nyomaira bukkannak, azonnal meneküljenek biztonságos helyre. A hatóságok infravörös kamerákkal és drónokkal próbálják megfigyelni a tigris mozgását, de egyelőre nem tudták megerősíteni, hogy az állat elhagyta-e a falut.
Az ilyen típusú események nem számítanak egyedinek a régióban, különösen télen, amikor a tigrisek táplálékhiány miatt egyre gyakrabban keresik fel az emberi településeket. Az esetek száma az utóbbi években növekedett, ami kihívások elé állítja a vadvédelmi szakembereket.
A Baekdu-hegyi tigris és a veszélyeztetett fajok helyzete
A Baekdu-hegyi tigris, amelyet más néven szibériai vagy északkeleti tigrisként is ismernek, Észak-Koreában, Északkelet-Kínában, Mandzsúriában és az oroszországi Usszuri-folyó környékén fordul elő. A dél-koreai területeken azonban mára kihaltnak tekintik. A múltban a koreai félszigeten gyakoriak voltak, még a Joseon-dinasztia idején is, amikor olykor a fővárosi kapukon belül is láttak tigriseket.
A japán gyarmati időszak alatt a tigriseket káros vadállatként tartották számon, és a japán kormány nagyszabású vadászati engedélyeket adott ki, amellyel tigriseket, leopárdokat és farkasokat öltek meg. A korabeli feljegyzések szerint 1915 és 1942 között 141 tigrist öltek meg Koreában, míg a leopárdok száma még ennél is magasabb volt, 1,092 példány.
Az emberi településekhez közel eső erdős területeken élő tigrisek egyre gyakrabban kerülnek konfliktusba az emberekkel, különösen akkor, ha táplálékhiány miatt a falvakba merészkednek. A 2021-ben Kína hivatalosan is kijelölt egy területet nemzeti parknak Északkelet-Kínában, hogy megóvják a veszélyeztetett Baekdu-hegyi tigriseket. Ez az erőfeszítés azonban nem szüntette meg az esetenként előforduló támadásokat, amelyek során a tigrisek komoly veszélyt jelentenek az emberi életre és vagyonra.
Az ilyen támadások különösen télen gyakoribbak, amikor a tigrisek zsákmányai szűkösek. Az elmúlt években Oroszországban is jelentettek halálos kimenetelű támadásokat: egy tavaly decemberi eset során a Khabarovszk melletti faluban egy férfit és kutyáját támadta meg és ölte meg egy tigris, majd eltűnt az erdőben.
Megoldási lehetőségek és a közösségek biztonsága
A hatóságok és természetvédelmi szervezetek folyamatosan dolgoznak azon, hogy megtalálják az egyensúlyt az állatok védelme és az emberi közösségek biztonsága között. Az új technológiák, mint például a drónok és infravörös kamerák használata segíthet a tigrisek mozgásának nyomon követésében és a veszély megelőzésében.
A helyi közösségek számára kulcsfontosságú, hogy tisztában legyenek a tigrisek viselkedésével és a megfelelő védelmi intézkedésekkel. Az oktatás és a veszélyhelyzeti protokollok betartása lehet az első lépés a biztonságos együttélés felé.
Az északkelet-kínai Baekdu-hegyi tigris története és az emberi települések elleni támadások emlékeztetnek arra, hogy a természet és az emberi civilizáció közötti egyensúly törékeny, és folyamatos odafigyelést igényel.