Az orosz média, az RBC értesülései szerint a Google-re kivetett bírságok összege olyan mértéket öltött, amely meghaladja a világ bruttó hazai termékét (GDP). A hatalmas összeg forrásai alapján már meghaladja a világgazdaság össztermelését. Az orosz bírósági döntés nyomán Google-re kiszabott bírság 2 gan rubelre emelkedett, ami elképesztő összeg, és a Google-nek az orosz bíróság által előírt összes büntetését jelenti.
Mit jelent a „gan” mértékegység és a bírság összegének nagysága?
A „gan” egyedülálló, szinte elképzelhetetlen mértékegység, amelyet az orosz bíróság esetében alkalmaztak: 1 gan a 10 a 36. hatványon értékkel egyenlő. Ezen az alapon a kiszabott bírság összege 200 gu dollárra rúg (1 gu a 10 a 32. hatványon).
Rubelben kifejezve az összeg 36 nullával rendelkezik, dollárban pedig 34 nullát tartalmaz. Az orosz bíró is megjegyezte: „Ez az eset túl sok nullával rendelkezik”, ezzel is rámutatva a bírság teljes mértékére és szokatlanul magas szintjére.
A nemzetközi pénzügyi mértékekhez viszonyítva a bírság összessége a világ GDP-jének sokszorosát jelenti. Az IMF szerint a világ GDP-je jelenleg körülbelül 110 billió dollár körül mozog, így a Google-re kiszabott bírság ennél is nagyobb, ami azt jelenti, hogy a világgazdaság teljesítménye többszöröse szükséges lenne ennek kifizetéséhez.
A Google és az orosz média közötti konfliktus eredete
A konfliktus alapját a Google és az orosz pro-kormány médiacsatornák közötti hosszan tartó feszültség adja. 2020-ban a Google blokkolta többek között a Tsargrad és a Ria News Agency orosz állami média YouTube-csatornáit. Válaszul a Tsargrad és más médiaorgánumok pert indítottak annak érdekében, hogy a csatornákat újra elérhetővé tegyék.
A konfliktus tovább fokozódott, amikor Oroszország 2022-ben elindította az Ukrajna elleni „különleges katonai műveletét”. Ezt követően a YouTube tömegesen blokkolta további orosz kormánypárti médiumok, köztük az RT és a Rossiya 24 csatornáit is. Az orosz bíróság ekkor elrendelte, hogy a Google állítsa vissza az orosz média csatornáit, különben naponta 100 000 rubeles bírságot (körülbelül 390 000 Forintot) kell fizetnie.
Az akkori ítélet egy olyan kikötést is tartalmazott, amely szerint a bírság hetente duplázódik, és nem volt felső határa az összegyűlő büntetés mértékének. Az eltelt idő alatt ez az összeg lényegében kontrollálhatatlanul nőtt, elérve az „asztrológiai” mértéket, amely a globális gazdasági mértékekben is nehezen kifejezhető.
Az „asztrológiai” bírság realitása: valószínűsíthető-e a fizetés?
Az orosz TASS hírügynökség elemzése szerint azonban valószínűtlen, hogy ezt a bírságot ténylegesen beszednék a Google-től. A bírság kivetésére ugyanis csak Oroszország területén van lehetőség, és az érvényesítése kívül esik az orosz joghatóságon, így az országhatáron kívül nem követelhető a Google-től.
Ez a helyzet egyértelműen mutatja, hogy a bírság inkább politikai és szimbolikus jelentőséggel bír, mintsem valódi gazdasági hatással lenne a Google üzleti működésére globálisan. A rendkívüli összeg kivetésének fő üzenete Oroszország és a nyugati tech óriások közötti konfliktus mértékét tükrözi, amelyben a hatóságok a saját szuverenitásukat próbálják meg erősíteni a nagy, nemzetközi vállalatokkal szemben.
Az orosz és a nemzetközi tech vállalatok közötti növekvő feszültségek tükrében az oroszországi digitális és médiaszabályozás szigorítása nem új keletű. Az elmúlt években a nagy technológiai cégeket, köztük a Google-t is arra kényszerítették, hogy oroszországi szervereiken tárolják az orosz felhasználók adatait, és kövessék az ország helyi szabályozásait. Ez része annak az orosz stratégiai lépésnek, hogy az ország nagyobb kontrollt gyakoroljon a digitális kommunikáció és a média felett, minimalizálva a külső, nyugati befolyást.
A Google-hez hasonló tech óriások azonban többnyire ellenállnak ezeknek a követeléseknek, amelyek nyíltan ütköznek a vállalatok globális irányelveivel és az online információáramlás szabadságával. A mostani, példátlan bírság csak tovább növeli a feszültséget a két fél között, hiszen egy ilyen rendkívüli összeg kifizetése gyakorlatilag lehetetlen és irreális.