7 kontinens média hírei egy helyen

©unsplash
A Rafael trópusi vihar hurrikánná erősödik és hétvégére az Egyesült Államokat is fenyegetheti

A Rafael trópusi vihar hurrikánná erősödik és hétvégére az Egyesült Államokat is fenyegetheti

Vihar

A Karib-térségben kialakult trópusi vihar, Rafael, várhatóan hurrikánná erősödik a következő napokban, és az előrejelzések szerint eléri a Mexikói-öblöt, mielőtt jelentős esőzéseket hozna az Egyesült Államok egyes részeire.

Rafael útvonala és a várható hatások

Az AccuWeather szakértői már október közepétől figyelemmel kísérik a trópusi fenyegetést, jóval azelőtt, hogy a Nemzeti Hurrikán Központ (NHC) hivatalos fejlesztési figyelmeztetést adott volna ki. A figyelmeztetés célja a lakosság tájékoztatása és felkészítése a közelgő vihar súlyosságára.

Hétfő este 8 órakor (EST) Rafael maximális tartós szelei elérték a 72 km/h-t, észak-északnyugati irányba mozgott 15 km/h sebességgel, és mintegy 240 km-re délre helyezkedett el Kingston városától, Jamaicától.

A trópusi vihar útvonala és fejlődése

Bernie Rayno, az AccuWeather vezető meteorológusa elmondta, hogy a vihar északnyugati irányban halad tovább, és kedden Jamaicához, valamint a Kajmán-szigetekhez közelít, míg a hét közepén eléri Kuba nyugati részét. „Ebben a zónában a tengervíz hőmérséklete elegendően meleg, és a szélnyírás is alacsony, ami ideális feltételeket teremt a vihar további erősödéséhez” – nyilatkozta Rayno.

A középső hét folyamán a vihar fokozatosan erősödik, heves esőzéseket és károsító széllökéseket okozva Jamaicán és Kubában. Geordan Lewis, az AccuWeather meteorológusa szerint a vihar szerda reggel érheti el Kuba nyugati partjait 1-es vagy akár 2-es kategóriájú hurrikánként a Saffir-Simpson hurrikánskála szerint.

A vihar további útja és lehetséges forgatókönyvek

Rafael várhatóan megőrzi 1-es vagy 2-es kategóriájú hurrikán státuszát, mielőtt valamelyest gyengülve közelítene az USA középső-öböl partjaihoz a hétvégén. A vihar északi haladását befolyásolja majd a hűvösebb vizek és a növekvő szélnyírás. Ez a változás hozzájárulhat ahhoz, hogy a vihar ereje gyengüljön, mire eléri az Egyesült Államokat, ahol valószínűleg trópusi depresszió vagy erős esőzést okozó szélviharként érkezik meg.

A legnagyobb valószínűséggel Louisiana középső partvidékén érhet partot, de az irányítószelek változása és egy dél-közép amerikai nem trópusi vihar megközelítése miatt a potenciális partot érési zóna a floridai Panhandletől Texas partjaiig terjedhet.

További lehetséges forgatókönyvként egy gyengébb trópusi vihar nyugat felé sodródhat, és akár Mexikó felé is elérhet, ehelyett egy erősebb hurrikán inkább kelet felé tartana. Az is előfordulhat, hogy Rafael annyira gyengül, hogy az USA-ba érkezéskor már csak trópusi esőzést hoz.

A part menti területekre leselkedő veszélyek

Függetlenül attól, hogy a vihar milyen állapotban ér partot, veszélyes és káros hatások várhatóak, különösen a középpont keleti oldalán. A vihar nyomán megemelkedő tengerhullámok, part menti erózió és helyi áradások valószínűek, ahogy a szél a Mexikói-öböl vizét a partok felé tolja. Az érintett területek lakosságának nem szabad csupán a vihar középpontjára figyelnie, hanem az AccuWeather által előrejelzett veszélyzónákra is, amelyeket a meteorológusok csapata szigorúan figyelemmel kísér majd a vihar teljes élettartama alatt.

Felkészülés és megelőzés

A helyi hatóságok és a lakosság számára fontos, hogy folyamatosan figyelemmel kísérjék az előrejelzéseket és időben megtegyék a szükséges előkészületeket. A vihar hatásainak minimalizálása érdekében a védelmi intézkedések elősegíthetik a sérülések és anyagi károk elkerülését.

Rafael tehát figyelmeztetésül szolgálhat, hogy a természet kiszámíthatatlansága és ereje ellenére az időben megtett előkészületek és a folyamatos figyelem alapvető fontosságúak a biztonság megőrzéséhez.

Ez is érdekelhet